Günümüzde her 100 kadının 43’ünü, her 100 erkeğin de 31’ini ( Rosen, 2000) etkileyen cinsel işlev bozukluklarını şu başlıklar altında özetlemek mümkündür:

Vajinismus: Kadınlarda görülen vajinismus, kadın cinsel organının cinsel birleşme anında istemsiz olarak kasılması ve birleşmeye izin vermemesidir.Bu bozukluğun ortaya çıkmasında ve sürdürülmesinde cinsel eğitimsizlik, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamaları, cinsellik anlayışındaki tabular, çocukluk döneminde yaşanan cinsel travmalar gibi faktörler etkilidir.

Erken Boşalma: Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olan erken boşalma; cinsel ilişki sağlandıktan hemen sonra ya da sağlanmadan erkeğin boşalması durumudur. Burada önemli olan boşalma refleksi üzerinde denetimin olmamasıdır. Cinsel birleşmenin aşırı bir biçimde abartılması, cinsel perhiz, yeni ilişkiye bağlı aşırı uyarılma, ilişki sorunları, performans kaygısı, kültürel değişkenler bu bozukluğun ortaya çıkmasındaki ve sürdürülmesindeki önemli etkenlerdir.

Cinsel İstekte Azalma: Dinsel ve kültürel değişkenler, performans korkusu, bedene ilişkin bilgi yetersizliği, partner ile iletişim sorunları, utanma ve tiksinme gibi faktörler cinsel aktiviteye olan ilgiyi azaltabilmektedir.

Sertleşme Bozukluğu: Erkeğin cinsel aktivitenin tamamlanması için gerekli olan sertliğini koruyamaması, sertleşememesi sorunudur. Kültürel değişkenlerin yanı sıra performans korkusu, ilişki sorunları ve biyolojik faktörler bu bozukluğun ortaya çıkmasında ve sürdürülmesindeki etkenlerdir.

Cinsel İşlev Bozukluğu olarak adlandırılan bu problemlerin varlığı partnerlerin ilişkiden istedikleri verimi alamamalarına ve aralarında birçok sorun yaşamalarına sebep olabilir. Eğer cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı ise, tedavisi ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerle ilişkili ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa, cinsel terapi uygulanmalı ya da ilaç tedavisine ilave edilmelidir.

Kurumumuzda uygulan cinsel terapiden çiftler beraber faydalanabileceği gibi, bireysel olarak da psikoterapi hizmetinden faydalanmak mümkündür.

 

 

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2018
Eskişehir Web Tasarım